Spis treści
Walc wiedeński – historia powstania
Walc wiedeński to taniec towarzyski, który wykonany został po raz pierwszy podczas kongresu wiedeńskiego. Choć swoje istnienie jako taniec salonowy rozpoczął dopiero w 1815 roku, to jego historia liczy tak naprawdę kilkaset lat. Na jego rozwój wpłynęła głównie muzyka tworzona przez Johanna Straussa. Wiele młodych par wybiera walc wiedeński na swój pierwszy taniec weselny ze względu na jego liryczno-romantyczny charakter oraz dostojność i elegancje. Walc wiedeński to dynamiczny taniec, wykonywany w sposób profesjonalny podczas turniejów, wymagający dobrej kondycji fizycznej.
Prototypem walca wiedeńskiego były niemieckie tańca ludowe Landler oraz pokrewny Deutscher Tanz, zwany Dreher („obracany”) i Roller („toczony”). Czasownik „walcować” wywodzi się z łacińskiego „volvere” i oznacza „obracać”, „kołować”. Rodowód walca wiedeńskiego wywodzi się z tańców ludowych z południowych Niemiec, znanych już w XIV wieku – tańce te były określane mianem „ Deutsche” lub „Teutsche, a za bezpośrednich poprzedników walca uważa się „Laendler”, „Allemande”, „Tripla”. Na początku XIX wieku zaprezentowano walca francuskiego, w którym stosowano piruety i elementy tańca klasycznego. Kiedyś walc wiedeński cieszył się ogromnym zainteresowaniem (okres walcomanii) i zyskał sobie miano „króla tańca”. Szczyt szaleństwa na punkcie walca ujawnił się w okresie Kongresu Wiedeńskiego(1815r),natomiast pierwszą oficjalną datą pod którą pisano o walcu był rok 1786, gdy walc był grany jako finał II aktu „Una cosa rara” (Martina Solera) na scenie opery wiedeńskiej.
Ojczyzną walca jest oczywiście Austria i Wiedeń – była to ważna zasługa kompozytorów: Schuberta, Lannera, Straussów.
Walc wiedeński – charakterystyka (tempo i rytm)
Walc wiedeński to dość dynamiczny taniec, o dużym zabarwieniu lirycznych, romantycznej nucie i nastrojowej melodii. Tańczymy w tempie ok 60 taktów na minutę w metrum 3/4. Najbardziej charakterystyczną cechą walca wiedeńskiego jest ruch wirowy wykonywany w dwojaki sposób:
- w technice trójkrokowej – gdzie w każdym takcie wykonujemy 3 kroki. Trzeci krok w obrotach jest krokiem dosuwanym, czego wynikiem jest złączenie stóp. Ma charakter wirowo – progresywny – wymaga dużej przestrzeni, a ciężar ciała jest częściowo zmieniany na każdym z trzech kroków,
- w technice dwukrokowej – gdzie w każdym takcie wykonuje się 2 kroki. Nie ma tu w ogóle kroku na trzy tylko charakterystyczne obroty – skręty stóp – raz jednej nogi raz drugiej przy czym osią obrotu – skrętu są zawsze palce danej stopy. Ten rodzaj walca wiedeńskiego tańczymy na małej przestrzeni, a ciężar ciała nie jest zmieniany – zostaje na nodze, która wykonała krok na „raz”.
Konstrukcja podstawowych kroków i figur jest oparta o motyw rytmiczny odpowiadający swoja budową taktowi muzycznemu. Każdy kompleks taneczny (krok taneczny) składa się z trzech (lub dwóch – w technice walca dwukrokowego) pojedynczych kroków o równych wartościach czasowych odpowiadającym trzem jednostkom metrycznym taktu ¾ czyli trzem ćwierćnutom. Liczenie do walca wiedeńskiego trójkrokowego to: 1, 2, 3, natomiast liczenie do walca wiedeńskiego dwukrokowego to: 1, 2, 3 (pauza – bez kroku)
Różnice pomiędzy walcem angielskim i walcem wiedeńskim
Często zadajecie pytania, czym różni się walc wiedeński od walca angielskiego. Tańce te tańczone są w tym samym nieparzystym metrum 3/4, co oznacza że w takcie znajdują się 3 równe bity, inaczej 3 ćwierćnuty. W obu tańcach akcent przypada na pierwszą ćwierćnutę. Podstawową różnicą jest tempo w jakim tańczymy oba tańce, mianowicie tempo walca angielskiego to 30-33 taktów na minutę, natomiast w walcu wiedeńskim jest to ok. 60 taktów na minutę. Jak widać, walc angielski jest tańcem spokojniejszym w porównaniu z walcem angielskim.
Walc wiedeński – technika taneczna
- Wszystkie kroki w przód na „raz” w muzykę wykonuje się z pięty na całą stopę
- Wszystkie kroki w tył na „raz” w muzykę wykonuje się z przedniej części stopy – podeszwy na całą stopę
- Kroki boczne wykonuje się na przednią część stopy – podeszwę
Walc wiedeński – elementy wspólne obu rodzajów walca wiedeńskiego
- Postawa taneczna (wszystkie elementy walca wiedeńskiego wykonuje się w postawie tanecznej zamkniętej w pozycji podstawowej)
- Rytm taneczny (w obu sposobach tanecznych rytm jest miarowy: w każdym takcie wykonujemy trzy kroki: krok, krok, krok – walc trójkrokowy lub krok, krok, skręt – w walcu dwukrokowym)
Walc wiedeński – unoszenia i opadania
- Unoszenia maja charakter stopniowo wzrastający:
- Kroki na „raz” w muzykę w przód i w tył wykonuje się płasko – bez unoszenia
- Kroki na „dwa” w muzykę wykonuje się na podeszwę – lekkie wspięcie na palce – trochę wyżej niż na raz
- W elementach wykonywanych na „trzy” (krok lub skręt) następuje wysokie wspięcie na palce obu nóg, a pod koniec części taktu opadanie na całą stopę nogi która wykonała krok na „raz” (lub na „trzy” w walcu trójkrokowym)
Walc wiedeński – sway – boczne nachylenia tułowia
- Wykonuje się je w prawo lub lewo
- Są wykonywane bardzo łagodnie
- Wykonuje się je tylko na „dwa” i „trzy” w muzykę zgodnie z zasadą:
- Przy obrotach w prawo w krokach w przód nachylenie w prawo, a przy krokach w tył w lewo
- Przy obrotach w lewo w krokach w przód nachylenie w lewo, a przy krokach w tył w prawo
Kurs walca wiedeńskiego na rożnych poziomach
Walc wiedeński cieszy się niezmiennie dużą popularnością i zainteresowaniem, metody jego nauki, które stosujemy podczas warsztatów, są naszymi autorskimi. W naszym Klubie Tańca Malwiny Pietrzyk-Nowak we Wrocławiu uczymy walca wiedeńskiego od podstaw. Kurs walca wiedeńskiego prowadzą nasi najlepsi trenerzy tańca towarzyskiego, którzy zapewniają indywidualne podejście do każdego uczestników warsztatów.
Zapraszamy do zapisów za pomocą formularza online, telefonicznie lub w ramach osobistych odwiedzin w naszym Studiu Ruchu, które zlokalizowane jest w centrum Wrocławia.
Walc wiedeński – kroki na kursie tańca dla początkujących
Jak doskonale wiecie, nasze kursy tańca podzielone są na różne poziomy zaawansowania. Na każdym poziomie uczycie się nowych kroków, zgłębiając taneczną sztukę tańczenia walca i poprawiają swoją technikę. Nie będziemy wypisywali wszystkich kroków, których nauczymy was na kursie tańca, ale warto wspomnieć choć o kilku z nich z poziomu podstawowego:
- natural change w przód od prawej nowi (natural to reverse)
- closed change w przód od lewej nogi (reverse to natural
- natural turn
- whisk
Na każdym kursie pokażemy Wam jak prawidłowo wykonywać każdy krok, wpleciemy kroki w odpowiednią choreografię, a Wy już po kilku próbach popłyniecie na parkiecie. Zobaczcie na poniższym krótkim filmie wycinek takiej lekcji tańca.
Walc wiedeński – przykładowa lekcja tańca – film
Informacje kontaktowe
Studio Ruchu Klub Tańca Malwiny Pietrzyk-Nowak
53-652 Wrocław