Spis treści
Walc angielski – historia powstania
Walc angielski to piękny i romantyczny taniec. Zalicza się do grupy tańców towarzyskich i wchodzi w skład światowego programu tańca towarzyskiego. Walc angielski jest odmianą walca – powstał na początku wieku XX w Anglii. Pierwowzorem walca angielskiego był walc wiedeński – tańczony w Europie od XVIII wieku – i boston, który rozpowszechnił się na kontynencie europejskim w latach 1910-1914, a szczególną popularnością cieszył się w Anglii, gdzie w latach 20 XX stulecia został szczegółowo opracowany i dostosowany do wymogów społeczeństwa. Ok. roku 1929 nazwany został walcem angielskim przez nauczycieli tańca towarzyskiego. Nowa forma szybko przyjęła się w innych krajach, ale jeszcze długo funkcjonowała nazwa walca bostona – mimo, że z oryginalnym bostonem nie miał już wiele wspólnego.
Zaczątkiem tego tańca był również „diagonal waltz”, którego twórcą był nauczyciel tańca i kierownik słynnej orkiestry tanecznej w BBC – Victor Silvester – zdobył on w 1922r tytuł Mistrza Świata w zupełnie nowym stylu , niepodobnym do dawnego wirowania w miejscu. W październiku 1921r. podczas konferencji angielskich nauczycieli tańca orzeczono nowy styl tańca (podczas kroków progresywnych kolana muszą być prowadzone wąsko, a stopy równolegle, określono też zasady tańczenia : krok, krok, połączyć stopy, ustalono też 4 główne prawidła: odwrotny ruch ciała, nachylenia, unoszenia i opadania, praca stóp)
Walc angielski – charakterystyka (tempo i rytm)
Walc angielski to taniec powolny o dużym zabarwieniu lirycznym o romantycznej nucie i nastrojowej melodii. Jest tańcem swingowym, także metronometrycznym i wirowym. Jest to taniec przestrzenny o posuwistych i płynnych krokach z charakterystycznym ruchem obrotowym. Charakteryzuje się powolnym tempem oraz stosunkowo łatwymi do opanowania krokami podstawowymi. Muzyka jest w metrum ¾ i tempie 30-32 takty na minutę.
Konstrukcja podstawowych kroków i figur jest oparta o motyw rytmiczny odpowiadający swoja budową taktowi muzycznemu. Każdy kompleks taneczny (krok taneczny) składa się z trzech pojedynczych kroków o równych wartościach czasowych odpowiadającym trzem jednostkom metrycznym taktu ¾, czyli trzem ćwierćnutom (potocznie możemy powiedzieć: bitom) – liczenie 1,2,3 . Figury o bardziej złożonym stopniu trudności maja inny rytm: ćwierćnuta, ósemka, ósemka, ćwierćnuta (liczenie 1, 2 i 3)
Elementy te powodują, że obok tańca wiedeńskiego jest to jeden z bardziej popularnych tańców wybieranych przez młode pary jako pierwszy taniec weselny.
Różnice pomiędzy walcem angielski i walcem wiedeńskim
Często zadajecie pytania, czym różni się walc wiedeński od walca angielskiego. Tańce te tańczone są w tym samym nieparzystym metrum 3/4, co oznacza że w takcie znajdują się 3 równe bity, inaczej 3 ćwierćnuty. W obu tańcach akcent przypada na pierwszą ćwierćnutę. Podstawową różnicą jest tempo w jakim tańczymy oba tańce, mianowicie tempo walca angielskiego to 30-33 taktów na minutę, natomiast w walcu wiedeńskim jest to ok. 60 taktów na minutę. Jak widać, walc angielski jest tańcem spokojniejszym w porównaniu z walcem angielskim.
Walc angielski – wspaniały pierwszy taniec
Walc angielski, wraz z walcem wiedeńskim są jednym z najchętniej wybieranych utworów na pierwszy taniec. Walc angielski jest zdecydowanie łatwiejszy dla poczatkujących tancerzy, z uwagi na wolniejsze tempo tańca. Nie umniejsza to nic oczywiście w jego gracji. Finalnie, który taniec wybierzecie to wasza indywidualna ocena.
Walc angielski – technika taneczna
Walc angielski – postawa taneczna
- Tancerz i tancerka są ustawieni naprzeciwko siebie w postawie naturalnie wyprostowanej, biodrami blisko siebie, stopy złączone
- Tancerz prawą ręka obejmuje tancerkę tak by jego dłoń znalazła się pod łopatka lewą tancerki; lewą dłonią ujmuje dłoń tancerki i wnosi na wysokość oczu tancerki (osoby niższej z pary), oba łokcie odsunięte od tułowia na równą wysokość, połączone ręce lekko ugięte w łokciach
- Głowy obojga tancerzy w parze zwrócone nieco w lewo tak by móc patrzeć ponad prawym barkiem partnera
Walc angielski – footwork – praca stóp
- Kroki w przód przypadające na „raz” w muzykę wykonuje się na piętę potem na całą stopę
- Kroki w tył przypadające na „raz” w muzykę wykonuje się z przedniej część stopy na całą stopę
- Kroki w bok przypadające na „dwa” w muzykę wykonuje się z przedniej części stopy (podeszwy)
- Kroki przypadające na „trzy” w muzykę są krokami dosuwanymi, w konsekwencji czego następuje złączenie stóp- łączą stopy należy wspiąć się wysoko na palce
Walc angielski – unoszenia i opady
- Unoszenia (tzw. wspinanie się wysoko na palce) maja charakter stopniowo wzrastający – rozpoczyna się pod koniec kroku na „raz”, na „dwa” kontynuuje, na „trzy” się kończy
- W krokach przypadających na „dwa” występuje wspięcia na pale więcej = wyżej niż w kroku na „raz”
- W krokach przypadających na „trzy” następuje pełny wyprost nóg (bez usztywnienia) z jednoczesnym wysokim wspięciem na palce, natomiast pod koniec kroku „trzy” (między 3 a raz = 3i) następuje opadnięcie na całą stopę nogi dostawnej – tej która wykonywała krok na 3
Walc angielski – odwrotne ruchy ciała
- Kroki odwrotne ciała towarzyszą krokom wykonywanym na „raz” w muzykę zgodnie z zasadami:
- Krokom w przód z prawej nogi towarzyszy wysunięcie w przód lewej strony ciała
- Krokom w przód z lewej nogi towarzyszy wysunięcie w przód prawej strony ciała
- Krokom w tył z lewej nogi towarzyszy wysunięcie w przód prawej strony ciała
- Krokom w tył z prawej nogi towarzyszy wysunięcie w przód lewej strony ciała
Walc angielski – sway – nachylenia tułowia
- Stosowane w tym tańcu są bardzo łagodne
- Można je wykonywać w prawo lub lewo
- Wykonuje się je wyłącznie w 2 i 3 części taktu (na 2 i 3 w muzykę)
- Przy obrotach w prawo w krokach w przód nachylenie w prawo, a przy krokach w tył w lewo
- Przy obrotach w lewo w krokach w przód nachylenie w lewo, a przy krokach w tył w prawo
Kurs walca angielskiego na różnych poziomach
Kurs walca angielskiego to doskonały sposób na naukę jednego z najpiękniejszych tańców towarzyskich. Ta forma ruchu sprawia, że można poczuć się zrelaksowanym, a przy okazji pełnym gracji. Poza tym walc angielski jest również aktywnością fizyczną, dzięki której poprawia się kondycja. Taniec od zawsze słynie z tego, że poprawia relacje partnerskie, dlatego często wybierają go osoby zapracowane i pragnące spędzić z ukochaną osobą więcej czasu.
W naszej ofercie każda osoba może znaleźć kurs walca angielskiego dostosowany do jej aktualnego poziomu. Zatem początkujący będą mogli stopniowo coraz bardziej poznawać, czym wyróżnia się walc angielski. Kroki podstawowe, obroty, przeróżne kroki a potem połączenie ich w choreografie — ze wszystkimi tymi elementami będzie można zapoznać się w trakcie 12 zajęć, które wchodzą w skład jednego bloku / kursu tańca. Nie ma ograniczeń wiekowych – nigdy nie jest za późno na to, aby odkryć, że taniec to wspaniały pomysł na życie i przyjemne oraz aktywne spędzenie czasu wolnego.
Od wielu lat zajmujemy się nauką tańca. Zatrudniamy doświadczonych trenerów, którzy w sposób zrozumiały dla każdego wytłumaczą, na czym polega wybrany taniec oraz jak wykonać poszczególne kroki. Dostosowujemy godziny i dni kursu tak, aby każdy uczestnik, mógł pojawić się na zajęciach. Wrocław a dokładniej jego centrum jest miejscem, gdzie znajduje się nasza wrocławska szkoła tańca, to właśnie tutaj zachęcamy wszystkie chętne osoby, aby rozpoczęły tę niesamowitą przygodę, a przy tym poznały bliżej walc angielski.
Walc angielski – przykładowa lekcja tańca
Informacje kontaktowe
Studio Ruchu Klub Tańca Malwiny Pietrzyk-Nowak
53-652 Wrocław