Spis treści
Foxtrot – historia powstania
Fokstrot to amerykański taniec towarzyski tańczony w parach przy spokojnych, poetyckich akordach muzyki. Jest trudnym tańcem, wymagającym utrzymania odpowiedniej postawy, opanowania niełatwych układów, przy zachowywaniu właściwego tempa, które się zmienia w trakcie tańca. Fokstrot kroki posiada ruchy, zbliżone do kroków lisa spacerującego po lesie.
Pochodzenie, nazwa oraz rodowód foxtrota ma kilka wersji. Pierwsza wersja to szukanie genezy foxtrota u Indian Północnoamerykańskich – ich krok polujących myśliwych naśladowali i spopularyzowani Murzyni. Oryginalna nazwa „fox trott” oznacza lisi krok, lisi sus. Kolejna wersja, choć mało wiarygodna mówi, że twórcą foxtrota był amerykański aktor Harry Fox, który w roku 1913 wprowadził na scenę teatru taniec oparty na szeregu „kłusujących” kroków. Na podstawie zgodnie podawanych treści można stwierdzić, że taniec ten powstał w Ameryce Północnej, a jego rozwój związany był z rozpowszechniającym się stylem muzycznym regtime. Poprzednikiem foxtrora był najprawdopodobniej taniec „one – step”. O pierwszych formach tanecznych foxtrota można powiedzieć, że były wykonywane w myśl modnej wtedy zasady „go – as – you – please” – „tańcz jak ci wygodnie” oraz że podstawowym tworzywem ruchu tańca były motywy specyficznie zrytmizowanych kroków marszowych.
W 1914 roku amerykański Związek Nauczycieli Tańca ustalił pierwsze zasady tańczenia fokstrota.
Foxtrot – charakterystyka (rytm i kroki)
Foxtrot to taniec powolny o dużym zabarwieniu lirycznym, sentymentalnym o romantycznej nucie i nastrojowej melodii. Muzyka jest w metrum/takcie 4/4 o zróżnicowanym tempie 20-52 taktów na minutę. Jest to taniec przestrzenny o długich, posuwistych i bardzo płynnych krokach wymagających odpowiedniej przestrzeni i wykonywanych w pełnej harmonii z ruchem całej sylwetki tańczącego. W związku z dynamicznym rozwojem muzyki foxtrotowej która pod względem tempa różniła się bardzo wyodrębniono 3 formy ruchowe:
- bluesa – zwanego w języku fachowym „slow rhythm and blues” wykonywanego w tempie od 20 do 28 taktów na minutę(pojawił się w 1922 roku),
- foxtrota wolnego zwanego „slow-foxtrot” (dzis „slowfox”) o tempie powyżej 30 taktów na minutę,
- foxtrota szybkiego zwanego „quickstep” – wykonywanego w tempie około 50 taktów na minutę (nazwę „quickstep” zaproponowała Florence Purcell podczas zebrania nauczycieli tańca z woku 1924 przed redakcję „The Dancing Times”)
Podczas rozwoju quickstepa nastąpiło połączenie figur z flat charlestona. Te trzy odmiany foxtrota, w zależności od muzyki do której są wykonywane, mogą być tańczone w dwóch odmiennych stylach:
- amerykańskim – muzyka silnie akcentowana, znamienną cechą tego ruchu jest duża swoboda interpretacji ruchu tanecznego, poszczególne fazy ruchu są krótkie i dość ostro akcentowane – staccato;, ruchom nóg – pojedynczym krokom wykonywanym na całych stopach – towarzyszy zginanie i prostowanie kolan, co sprawia, że ruch taneczny jest sprężysty, a co z kolei wiąże się z charakterystycznymi przyruchami głowy, ramion i całej sylwetki,
- europejskim (angielskim) – muzyka liryczna, sentymentalna, naczelną cechą jest tu kultura ruchu tanecznego i piękno tańczonej formy opartej na długich, płynnych krokach
Konstrukcja podstawowych kroków tanecznych jako tańca stosowanego w zabawie , na co dzień w odróżnieniu od form tanecznych turniejowych oparta jest na stałej, niezmiennej kanwie rytmicznej wypełniającej półtora taktu. Podstawowy motyw rytmiczno – taneczny składa się z czterech elementów (4kroków), z których dwa pierwsze mają wartości półtaktowe (czyli półnutowe), a dwa ostanie ćwierćtaktowe (czyli ćwiećnutowe).
- Liczenie: 1, 2, 3, 4, 5 ,6 (6 ćwierćnut)
- Liczenie: W(1,2)W(3,4)S(5)S(6) (2 półnuty i 2 ćwierćnuty)
Foxtrot – footwork – praca stóp
Styl europejski:
- Kroki wolne w przód i w tył maja charakter posuwisty, kroki w przód wykonuje się od pięty na całą stopę, kroki w tył od podeszwy na całą stopę
- Kroki szybkie które przeważnie są krokami bocznymi (chasse) wykonuje się na przednią część stopy (podeszwę)
- W krokach wykonywanych w przód i w tył stopy należy prowadzić równolegle
- Podeszwa stopy nogi krocznej nie powinna tracić kontaktu z parkietem (powinna sunąć po parkiecie)
Styl amerykański:
- Kroki w przód i w tył i w bok wykonuje się stąpając na całe stopy (płasko)
- Ugięcie kolan wykonuje się na 2, 4, 6, towarzyszą im nieznaczne swobodne ruchy głowy, ramion i tułowia
Foxtrot – unoszenia opadania
Stosowane tylko w formach turniejowych, maja charakter łagodny, stopniowo wzrastający lub stopniowo opadający.
Foxtrot – boczne nachylenia tułowia – sway
- Występują w krokach szybkich
- Przy obrotach w prawo w krokach w przód nachylenie w prawo, a przy krokach w tył w lewo
- Przy obrotach w lewo w krokach w przód nachylenie w lewo, a przy krokach w tył w prawo
Foxtrot – odwrotne ruchy ciała (CBM – contra body movement)
- Wykonujemy je na krokach wolnych
- Kroki odwrotne ciała towarzyszą krokom wykonywanym na „raz” w muzykę zgodnie z zasadami:
- Krokom w przód z prawej nogi towarzyszy wysunięcie w przód lewej strony ciała
- Krokom w przód z lewej nogi towarzyszy wysunięcie w przód prawej strony ciała
- Krokom w tył z lewej nogi towarzyszy wysunięcie w przód prawej strony ciała
- Krokom w tył z prawej nogi towarzyszy wysunięcie w przód lewej strony ciała
Fokstrot taniec nie tylko dla ambitnych
Układy do fokstrota są piękne i widowiskowe, dlatego jeśli, chcesz spróbować swoich sił, nie czekaj się, zgłoś się na pierwsze lekcje. W naszej wrocławskiej szkole tańca możesz odbyć kurs tańca fokstrot to nie tylko taniec dla ambitnych osób, znających pewne reguły taneczne. To również świetny pomysł na choreografię, którą zaprezentują gościom para młoda podczas uroczystości weselnej. W siedzibie naszego studia we Wrocławiu możesz skorzystać, zarówno z lekcji indywidualnych, np. dla narzeczonych, jak również z zajęć grupowych. Można skorzystać z lekcji dla osób początkujących lub kontynuować rozpoczętą wcześniej naukę.
Informacje kontaktowe
Studio Ruchu Klub Tańca Malwiny Pietrzyk-Nowak
53-652 Wrocław