Trening zorientowany na zdrowie…dobry dla ciała i duszy (cz.1)
Istnieje szereg pozytywnych skutków regularnego trenowania. Wysiłek sportowy zwiększa samoświadomość, poprawia percepcję ciała, pomaga rozładować stres, wzmacnia układ odporności oraz chroni układ krążenia. Badania naukowe dowodzą, że człowiek potrzebuje ruchu dla zachowania zdrowia fizycznego oraz równowagi duchowej.
Szczególny wpływ na ciało oraz układ krążenia
Zmiany fizyczne, powodowane regularnym uprawianiem sportu, są wielorakie i odczuwalne już po kilku sesjach treningowych:
- niższe tętno spoczynkowe i wysiłkowe
- lepsze ukrwienie i lepsza przemiana materii
- zwiększenie objętości serca i płuc
- lepsze pochłanianie tlenu oraz zwiększona ilość krwi
- obniżenie poziomu tłuszczów we krwi oraz poprawa wyników krwi
- redukcja tkanki tłuszczowej
- mniejsze wydzielanie hormonów stresu
Zaufanie to dobra rzecz, a kontrola jeszcze lepsza!
Ważne jest, żeby najpierw sprawdzić swoją aktualną wydolność fizyczną, gdyż tylko w ten sposób można kontrolować efekty treningu i mierzyć jego postępy. Pomogą Ci w tym poniższe etapy:
Badanie stanu zdrowia u lekarza
Jeśli nie jesteś pewien co do swojego stanu zdrowia lub masz pewne ograniczenia fizyczne, wówczas przed przystąpieniem do treningu zwróć się z zapytaniem do swojego lekarza rodzinnego, czy Twój stan zdrowia pozwala Ci trenować na urządzeniach fitnessowych. Wynik badania lekarskiego powinien stanowić podstawę wyboru celu treningowego oraz stworzenia odpowiedniego programu treningu.

Określenie aktualnego wskaźnika masy ciała (BMI)
Stosunek wzrostu do masy ciała stanowi pierwszy punkt odniesienia dla Twojej kondycji fizycznej i daje Tobie jednocześnie możliwość dokonania porównania z innymi osobami. Najpierw musisz się zważyć.
Ważne: Nie należy ważyć się codziennie: wystarczy co 2 tygodnie, aby zyskać pogląd na temat pierwszych sukcesów treningowych i odpowiednio się zmotywować. Najlepszą możliwość dokonania porównania daje wskaźnik masy ciała (BMI). BMI stanowi stosunek wzrostu do masy ciała i obliczany jest następująco:
Więcej o właściwej wartości BMI dowiesz się w naszym artykule: BMI – podstawowe informacje
Zdefiniuj swoje cele poprawy ogólne kondycji fizycznej
Na początku powinieneś/powinnaś zastanowić się nad swoimi osobistymi celami poprawy kondycji fizycznej. Bez względu na to, czy chcesz zredukować swoją tkankę tłuszczową, zwiększyć wytrzymałość, uzyskać bardziej sprężystą muskulaturę czy też względy medyczne lub terapeutyczne stanowią Twoją motywację, jak już zdefiniujesz swój podstawowy cel, powinno stać się dla Ciebie jasne, że nie możesz spodziewać się żadnych cudów w pierwszych dniach treningu. W następnych artykułach dowiesz się, jak możesz zbliżyć się krok po kroku do swojego celu i w jaki sposób sukcesy treningowe staną się dla Ciebie odczuwalne.
Żródło: Kettler – co warto wiedzieć o treningu
Informacje kontaktowe
Studio Ruchu Klub Tańca Malwiny Pietrzyk-Nowak
53-652 Wrocław