Spis treści
Praktyczne porady na temat pierwszego tańca – jak się dobrze przygotować
Przed Wami wkrótce wasz wielki dzień. Przygotowaliśmy dla Was kilka porad związanych z przygotowaniem waszego pierwszego tańca. Mamy nadzieję, że dzięki temu, choć trochę ułatwimy Wam przygotowania waszego wesela. Jest to pierwszy artykuł z cyklu, w którym postaramy przedstawić się Wam przybliżyć zagadnienia związane z przygotowaniem pierwszego tańca weselnego.
Kiedy należy zacząć przygotowanie pierwszego tańca
Większość osób charakteryzuje się adekwatną oceną poziomu swoich umiejętności. Są osoby, które potrzebują kilku lat na naukę ruchu, ale są i osoby, którym wystarczy kilka tygodni. Z pedagogicznego punktu widzenia, dobrze jest rozpocząć naukę pierwszego tańca kilka tygodni przez ślubem. Proces nauczania jest wtedy rozłożony w czasie i mózg łatwiej przyswaja nowe informacje, a poprzednie mają możliwość utrwalenia. Zdarzają się pary, które z powodów obiektywnych są zmuszone wziąć tylko kilka lekcji, kilka dni przed weselem. Nauka jest wtedy trudniejsza, pojawia się frustracja – niestety trzeba wtedy „zacisnąć zęby” i ćwiczyć, ćwiczyć, ćwiczyć. Bądźmy również świadomi, że ok. 7 lekcji (jest to ilość zazwyczaj kupowana przez klientów) jest dla większości populacji teoretycznie ilością wystarczającą do przygotowania krótkiej choreografii obejmującej jeden taniec. Wszystko rozgrywa się w kwestiach indywidualnego odczucia, jak Państwa taniec powinien wyglądać. Wiedzmy, że nikt po 7 lekcjach nie zostanie zawodowym tancerzem.
W mojej opinii jeśli chcecie umieć tańczyć (nie tylko pierwszy taniec, ale również płynnie poruszać się między różnymi formami tańca użytkowego, co będzie konieczne do zatańczenia z gośćmi weselnymi) – zrobić to w sposób naturalny, bez myślenia o krokach i liczenia w głowie, powinna zainwestować około roku czasu: najpierw w zajęcia grupowe jeden lub dwa razy w tygodniu, a przed weselem wziąć kilka / kilkanaście lekcji indywidualnych w celu opracowania choreografii.
Jak wygląda nauka pierwszego tańca w naszej szkole tańca
Treningi rozpoczynacie w wygodnym obuwiu i stroju (najlepiej sportowym), ale po pewnym czasie zaczniecie ćwiczyć w stroju zbliżonym do weselnego. Panna Młoda w długiej sukni najlepiej z oryginalną halką (jest do wypożyczenia w naszej szkole), Pan Młody marynarce, oboje w oryginalnym obuwiu. Może się okazać, że np. kafle na sali weselnej uniemożliwiają taniec i należy odpowiednio przygotować buty – dobra szkoła tańca powinna mieć zaprzyjaźnionego fachowca szewca, który odpowiednio wcześnie podbije buty mikrogumą.
Wydawać by się mogło, że to przesada, ale uwierzcie nam, strój weselny może wprowadzać pewne utrudnienia w tańcu, zatem lepiej się do tego przygotować i odpowiednio wcześniej przećwiczyć taniec w czasie lekcji. Da Wam to niezbędny luz i spokój w czasie prawdziwego występu.

Kolejnym istotnym krokiem w cyklu przygotowań jest odzwierciedlenie, w miarę możliwości, układu sali, na której zatańczycie swój pierwszy taniec. Pamiętać należy, że niektóre sale mają kolumny/filary, które skutecznie mogą popsuć układ, jeżeli wcześniej nie został on przećwiczony w danej sytuacji. Pozwoli Wam to przyzwyczaić się do układu sali i zaoszczędzi stresu związanego z nieplanowanym spotkaniem z elementem sali.
Zdjęcie sukni ślubnej oraz plan sali tanecznej koniecznie przyślijcie nam przed waszymi pierwszymi zajęciami lub przynieście na pierwszą lekcję. Ułatwi to nam cały proces nauczania.
Na sam koniec pozostaje znaleźć dodatkowy czas, aby poza zajęciami z instruktorem, np. domu przećwiczyć układ i go sobie utrwalić. Polecam również odbycie practisu (samodzielnych ćwiczeń) lub dodatkowej lekcji z trenerem na sali weselnej, co pozwala oswoić sytuacje. Nawet na mistrzostwach świata zawodowcy odbywają tzw. próbę parkietu. Ćwiczenia nagrane na dowolnym nośniku znacznie ułatwią odtwarzanie układu. W mojej opinii dobra szkoła tańca przygotowuje notatki i nagranie choreografii oraz daje możliwość obycia practisów na sali.
Do jakiej muzyki zatańczyć pierwszy taniec
Ile par młodych tyle pomysłów na swój wymarzony pierwszy taniec. Przed rozpoczęciem zajęć lub na swoje pierwsze zajęcia przynieście muzykę, do której chcecie zatańczyć na weselu. Instruktor sprawdzi, czy do wybranego utworu można zatańczyć pierwszy taniec. Jeżeli nie macie nic wybranego, oczywiście podpowiemy do jakich utworów możecie zatańczyć wasz pierwszy taniec.
Jak długo trwa pierwszy taniec
Czas trwania pierwszego tańca jest waszym indywidualnym wyborem. Musicie wziąć pod uwagę, czy tańczycie do jednego utworu czy stworzyliście np. show taneczne złożone z kilku różnych stylów. Zwyczajowo, pierwszy taniec trwa około 2-3 minut. Jest to wystarczający czas, aby zaprezentować przygotowaną choreografię. Pamiętajcie, że Wasz pierwszy taniec jest faktycznie formą rozpoczęcia tanecznej części waszego wesela, zatem nie ma powodu do sztucznego wydłużania waszego tańca.
Informacje kontaktowe
Studio Ruchu Klub Tańca Malwiny Pietrzyk-Nowak
53-652 Wrocław