Spis treści
Przygotowanie choreografii pierwszego tańca … zanim zaczniemy
Dziś publikujemy dla Ciebie kolejny artykuł, już 3 z serii, gdzie przybliżamy Ci podstawowe informacje na temat nauki pierwszego tańca. Poprzednie artykuły opublikowane są na naszym blogu:
Warto się z nimi zapoznać, bo uzyskacie z nich wiedzę, która pozwoli Wam bardziej świadomie przystąpić do tworzenia choreografii dla Waszego wymarzonego pierwszego tańca. W poniższym artykule skupimy się już na lekcji tańca opisując krok po kroku, jak ułożyć prostą choreografię pierwszego tańca oraz o tym jak będzie przebiegać lekcja tańca. Dowiesz się więcej o tworzeniu choreografii pierwszego tańca. Zapraszamy!
Nauka pierwszego tańca
Pierwsza lekcja tańca weselnego – co Cię czeka
Podobnie jak w przypadku lekcji grupowych, po wypełnieniu wszystkich formalności, związanych z kwestionariuszem, RODO, regulaminem (warto zapoznać się z artykułem opisującym formalności w szkole tańca), przychodzi czas na waszą pierwszą lekcję tańca. O umówionej godzinie instruktor zaprosi was na zajęcia. Przypominamy, że lekcja pierwszego tańca trwa 55 minut. Pierwsze minuty lekcji poświęcamy na:
- Wysłuchanie waszych oczekiwań związanych z pierwszym tańcem: pozwala to nam lepiej dopasować choreografię do waszych charakterów, waszego wyobrażenia o pierwszym tańcu.
- Zebranie informacji o waszym doświadczeniu tanecznym: (o ile takich informacji nie podaliście wcześniej) na wasze oczekiwania musimy nałożyć czynnik waszych umiejętności tanecznych, tempa nauki, zdolności, czucia rytmu. Wspominaliśmy w poprzednich artykułach o tzw. adaptacji choreografii – czyli reagowaniu, zmienianiu choreografii w zależności od sytuacji.
- Omówienie miejsca, gdzie odbędzie się wasze wesele: kształt, wymiar sali, kierunek ustawienia stołów, miejsce orkiestry, ustawienie kolumn, nawierzchnia to elementy będące składową choreografii – nikt z nas nie chce, abyście w którymkolwiek kroku uderzyli w kolumnę. Tutaj przyda się plan lub zdjęcie sali.
- Zapoznaniu się z wybranym utworem/piosenką – weryfikacja możliwości stworzenie tańca.
- Zaplanowanie procesu metodycznego nauki: określenie wstępnego planu nauki z uwzględnieniem czasu, który pozostał nam do wesela.
- Omówienie stroju: strój w którym zatańczycie pierwszy taniec, może determinować możliwość wykonania pewnych figur.
Informacje te są niezbędne i pozwolą nam przyjąć pewne założenia wstępne jak będzie kształtowała się nasza nauka pierwszego tańca na kolejnych zajęciach. Przykładowo, czasem zdarza się, że wybrany utwór wymaga modyfikacji – przyspieszenia/zwolnienia lub taniec, który chcieliście zatańczyć jest w zupełnie innym metrum niż wybrany utwór. Wtedy musimy odpowiednia zareagować, zmieniając utwór, wybierając inny styl taneczny itp. Więcej o tych aspektach pisaliśmy w części 1 oraz części 2 naszego poradnika.
Po zebraniu podstawowych informacji możemy już przystąpić do nauki poszczególnych elementów, które docelowo będą tworzyły naszą choreografię. Rolą instruktora jest tutaj odpowiednie dozowanie trudności poszczególnych kroków i następnie figur w zależności od tego, jakie są wasze umiejętności, ile mamy czasu. Na początku uczycie się podstawowych kroków, które na kolejnych lekcjach będziecie składali w całość systematycznie wydłużając choreografię – dlatego nie denerwujcie się, jeżeli po pierwszych lekcjach nie zatańczyliście choćby kawałka przyszłego pierwszego tańca – na to przyjdzie czas.
W naszej szkole tańca, instruktor tworzy również zapis choreografii, więc gdyby zdarzyła się sytuacja, że instruktor jest niedostępny, każdy inny będzie wiedział jakie elementy występują w waszym pierwszym tańcu.
Dwa niezwykle ważne elementy składowe w procesie przygotowania choreografii pierwszego tańca: sala weselna oraz ubiór.
Ćwiczenia w domu
Ćwiczenia w domu to ważny element przygotowań pozwalający na utrwalenie kroków i elementów choreografii pierwszego tańca. Zazwyczaj, lekcja tańca w szkole tańca odbywa się 1-2 razy w tygodniu. Macie zatem kilka dni pomiędzy, aby poświęcić choć kilka minut dziennie na przećwiczenie poznanych elementów choreografii. Pozwoli to Wam na wypracowanie minimalnej pamięci mięśniowej, bardziej naturalne wykonywanie ruchów oraz, co najważniejsze, pozwoli utrwalić elementy choreografii.
Dużo lepszy efekt osiągniecie, poświęcając na powtórkę kilka-kilkanaście minut każdego dnia, niż 1h na hura dzień przed kolejną lekcją.
Samodzielne ćwiczenia w zaciszu domowym pozwolą Wam utrwalić przygotowaną choreografię pierwszego tańca.
Ustalony plan
Tworzenie choreografii to proces twórczy. Trener lub instruktor, niczym malarz nakładający kolejne warstwy farby, nauczy Was elementów podstawowych, bardziej zaawansowanych, które na końcu stworzą dzieło skończone. Nie załamujcie się i nie denerwujcie, jeżeli po pierwszej lekcji umiecie kilka kroków podstawowych, a nie widzicie jak one się ze sobą łączą. Na to przyjdzie czas.
Nagrania z prób
Instruktor w trakcie przygotowywanie choreografii, spisuje jej poszczególne kroki i elementy na przygotowanym formularzu. Formularz zabieracie po każdej lekcji. Dodatkowo, w czasie lekcji możecie, a nawet musicie nagrać poszczególne elementy. Ułatwi Wam to późniejsze ćwiczenia w domu.
Choreografia pierwszego tańca
Czy 5 lekcji wystarczy na ułożenie prostej choreografii pierwszego tańca?
Niestety nie przedstawimy Wam jednej złotej odpowiedzi. Liczba wymaganych lekcji do stworzenia choreografii pierwszego tańca jest sprawą bardzo indywidualną i zależy od czynników takich jak chociażby:
- czy macie jakieś doświadczenie taneczne,
- jak przebiega nauka tańca,
- genetyczne uwarunkowania ruchowe i koordynacyjne,
i innych. Domyślnie zakładamy, że minimum to 5-7 lekcji, jeżeli chcemy myśleć o stworzeniu choreografii o czasie trwania 1:30 -2:30. Tego musicie być świadomi i warto założyć sobie pewien bufor czasowy w sytuacji, gdy nauka pierwszego tańca wymaga trochę więcej czasu. Samego procesu nauki nie da się przyspieszyć – 2 godziny zajęć dzień po dniu to nie jest rozwiązanie. Z perspektywy procesu nauki najkorzystniej jest rozłożyć pojedyncze lekcje w czasie, np. uczęszczać na zajęcia 1-2x w tygodniu. O innym istotnym elemencie, jak ćwiczenia w domu, wspominaliśmy już powyżej,
Podsumowanie
W większości przypadków lekcje pierwszego tańca odbywają się 1x w tygodniu. Warto pomiędzy kolejnymi zajęciami ćwiczyć swoją choreografię, czy to w domu, czy skorzystać z sali tańca w naszej szkole tańca i opcji tak zwanego practisu. Ideą zajęć typu practis jest samodzielne ćwiczenie zapamiętanej choreografii na sali tańca. Dla ułatwienia warto nagrać sobie kolejne elementy choreografii, zgodnie z postępem czynionym na kolejnych zajęciach. Posiadając nagranie multimedialne w każdym momencie możecie odtworzyć element, który sprawia wam trudność i przećwiczyć go kolejny raz.
Musicie zdawać sobie również świadomość, że przygotowanie wymaga czasu. Zaplanujcie zatem lekcje tańca odpowiednio wcześniej.
Te podstawowe informacje pozwolą Wam lepiej zrozumieć proces tworzenia choreografii i aspektów związanych z nauką pierwszego tańca.
Informacje kontaktowe
Studio Ruchu Klub Tańca Malwiny Pietrzyk-Nowak
53-652 Wrocław